Jak mądrze pokonać bóle towarzyszące miesiączce?
Ból brzucha, związany z menstruacją może utrudnić codzienne funkcjonowanie. Okazuje się, że ponad połowa kobiet doświadcza dolegliwości bólowych w czasie miesiączkowania, objawiających się bólem w okolicy podbrzusza, któremu towarzyszyć może złe samopoczucie, a także nudności i ból głowy.
Kiedy występują bóle w czasie miesiączki?
Dolegliwości bólowe w czasie miesiączki dotykają zwykle młodych kobiet do 30 roku życia. u większości ból jest najsilniejszy w ciągu pierwszego dnia krwawienia, a w kolejnych dniach słabnie. Są jednak kobiety, które odczuwają dolegliwości bólowe przed wystąpieniem krwawienia bądź przez cały czas menstruacji. w niektórych przypadkach ból jest tak silny, że uniemożliwia kobietom codzienną aktywność.
Jak radzić sobie z bólem menstruacyjnym?
Prawdą jest, że ile kobiet, tyle też sposobów radzenia sobie z bólem menstruacyjnym. Warto jednak wymienić kilka, które mogą przynieść ulgę w tym czasie. Przede wszystkim, aby zwalczyć ból, można sięgnąć po środek przeciwbólowy, dostępny bez recepty. Lek przeciwbólowy należy zażyć w momencie wystąpienia pierwszych dolegliwości bólowych. Kobiety często stosują preparaty zawierające paracetamol lub kombinacje paracetamolu z kofeiną, która przyspiesza i nasila jego działanie przeciwbólowe – na przykład Apap Extra. Inne skuteczne sposoby na ból brzucha w czasie miesiączki to między innymi okłady na okolice brzucha – ciepłe bądź chłodne, w zależności od tego, co przynosi nam ulgę. Pomóc może również delikatny masaż brzucha z zastosowaniem olejku z lawendy, który charakteryzuje się działaniem rozkurczowym. u niektórych kobiet sprawdzą się także „babcine” sposoby, czyli picie ziołowych herbatek o działaniu uspokajającym i rozkurczowym, na przykład rumianku, melisy, dziurawca czy kozłka.
Czego unikać, by nie nasilać dolegliwości?
W czasie menstruacji warto nieco zwolnić tempo życia i unikać czynności, które mogą nasilić ból, na przykład intensywnych ćwiczeń fizycznych czy podnoszenia ciężkich przedmiotów. Unikać należy także przebywania w miejscach nadmiernie gorących, takich jak sauna. w przypadku regularnego występowania silnych bólów w czasie okresu należy skonsultować się z ginekologiem i wykluczyć schorzenia, które mogą mieć wpływ na występowanie dolegliwości bólowych. Należą do nich: choroby dróg rodnych, niedorozwój macicy, wady wrodzone macicy i szyjki macicy, nieprawidłowe położenie macicy. Przyczyną może być też stosowanie spiralek antykoncepcyjnych.