Jak prawidłowo przyjmować leki przeciwbólowe?
Kiedy dokucza nam ból, zwykle sięgamy po leki przeciwbólowe. Wśród wielu preparatów dostępnych na polskim rynku można się łatwo pogubić, dlatego warto zapoznać się z kilkoma zasadami dotyczącymi mądrego stosowania leków. Pozwoli nam to nie tylko na szybkie pozbycie się bólu, ale także na zminimalizowanie wystąpienia skutków ubocznych.
Przed zażyciem przeczytaj ulotkę
Każdy lek przeciwbólowy ma dołączoną ulotkę, w której zawarte są wszystkie niezbędne informacje, takie jak nazwa substancji czynnej, dawkowanie, wskazania i przeciwwskazania, a także informacje o możliwych skutkach ubocznych. Przeczytanie ulotki nie zajmie nam wiele czasu, a może uchronić nas przed ewentualnymi nieprzyjemnymi konsekwencjami.
Kiedy przyjmować leki? Czym je popijać?
Sięgając po lek przeciwbólowy zwykle nie zwracamy uwagi na to, czy należy przyjmować go przed posiłkiem, po posiłku czy też w trakcie jedzenia. Jest to jednak ważne, ponieważ niektóre leki przeciwbólowe nie mogą być stosowane na pusty żołądek. Dotyczy to zwłaszcza niesteroidowych leków przeciwzapalnych - mogą uszkadzać śluzówkę żołądka. na czczo można stosować leki przeciwbólowe, zawierające paracetamol, takie jak na przykład Apap. Ważne jest również to, czym popijamy leki. Zwykle sięgamy po pierwszy płyn, jaki mamy pod ręką. Tymczasem najlepiej popijać lekarstwa przeciwbólowe zwykłą wodą. Inne napoje, takie jak kawa, mocna herbata, soki owocowe czy mleko mogą mieć niekorzystny wpływ – mogą spowodować, że działanie leku będzie słabsze lub silniejsze od spodziewanego, lub że wchłanianie leku będzie zaburzone.
Nie łącz leków z alkoholem
Żadnych leków przeciwbólowych nie powinno się łączyć z alkoholem. Jeżeli przyjmujesz leki, po prostu zrezygnuj z picia alkoholu. Warto wiedzieć, że leków przeciwbólowych zawierających paracetamol nie powinno się stosować do łagodzenia bólów głowy będących następstwem spożycia nadmiernej ilości alkoholu, czyli potocznie mówiąc: „na kaca”. Alkohol i paracetamol „rywalizują” między sobą o te same enzymy uczestniczące w metabolizowaniu obu tych substancji i ich sprawnej eliminacji z organizmu. Paracetamol może zakłócać przemiany alkoholu, a alkohol negatywnie wpływać na metabolizm paracetamolu. Skutki tej interakcji mogą być negatywne, więc lepiej nie ryzykować.