APAP

Migrena z aurą – charakterystyka, objawy, leczenie

Ból głowy potrafi dać się we znaki i skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Szczególnie dotkliwy jest, kiedy pojawia się regularnie i niesie ze sobą także szereg innych objawów, co ma miejsce w przypadku migreny z aurą. Dowiedz się, czym się charakteryzuje ta dolegliwość, poznaj jej objawy i sposoby leczenia.

Co to jest aura migrenowa?

Migrena to schorzenie układu nerwowego o dużej częstotliwości występowania. Według szacunkowych badań w Polsce choruje na nią 2,5 – 3,5 mln osób, na całym świecie jest to natomiast aż 10%populacji. Migrenowe bóle głowy w zdecydowanej większości przypadków dotyczą kobiet, u mężczyzn pojawiają się bowiem znacznie rzadziej. Choroba może występować epizodycznie lub też mieć charakter przewlekły – w tym przypadku ból głowy występuje przynajmniej przez 15 dni w miesiącu.

Jednym z dwóch podstawowych rodzajów tego schorzenia jest migrena z aurą. Aura definiowana jest jako ogniskowe, stopniowo narastające objawy neurologiczne, które na ogół pojawiają się godzinę przed atakiem migreny i zwiastują jej nadejście.

Wiele osób zastanawia się, jak odróżnić zwykły ból głowy od migreny. Charakterystyczne jest przede wszystkim to, że przy migrenie oprócz bólu pojawiają się także inne objawy. Mogą to być nudności i mdłości, światłowstręt oraz nadwrażliwość na dźwięki. Ponadto migrenowy ból głowy najczęściej rozpoczyna się w okolicy skroni i obejmuje tylko jedną stronę głowy. Jest silny, pulsujący i narasta podczas aktywności fizycznej.

Migrena z aurą – przyczyny i objawy

Przyczyny pojawiania się migren nie są do końca znane. Niekiedy twierdzi się, że mogą mieć one podłoże genetyczne, ponieważ osoby cierpiące na tę dolegliwość dość często wykazują, że krewni pierwszego stopnia także zmagają się z tą przypadłością. Pojawia się również koncepcja związana z nieprawidłowościami nerwowo-naczyniowymi. Na skutek błędnego działania komórek zlokalizowanych w pniu mózgu i obniżonego progu ich pobudliwości, wysyłają one nieprawidłowe sygnały, w wyniku których wokół naczyń mózgowych rozwija się stan zapalny, skutkujący pulsującym bólem głowy.

Choć napad migreny może pojawić się samoistnie, to najczęściej jest prowokowany przez czynniki takie jak: stres, przemęczenie, zmiany hormonalne, alkohol, głód, ekspozycja na światło, a także niektóre pokarmy czy zapachy. Ponadto duże znaczenie może mieć zarówno niedobór, jak i nadmiar snu, a także zmiany ciśnienia atmosferycznego związane z pobytem na dużych wysokościach.

Jak już wspomniano, aura najczęściej pojawia się przed wystąpieniem bólu głowy. Objawy narastają powoli i na ogół trwają od kilku do kilkudziesięciu minut, choć może się zdarzyć, że utrzymują się znacznie dłużej. Do najpowszechniejszych symptomów aury należą zaburzenia widzenia różnego rodzaju. W polu widzenia pojawiają się błyski, ubytki, deformacje obiektów lub migocząca ruchoma plama. Oprócz tego aurze mogą towarzyszyć takie objawy, jak: zawroty głowy, szumy uszne, a nawet zaburzenia czucia lub mowy. Niekiedy zdarzają się również drobne porażenia i niedowłady, a nawet omamy słuchowe lub węchowe.

Czy migrena z aurą jest niebezpieczna?

Migrena na ogół nie jest niebezpieczna, jednak może powodować bardzo uciążliwe objawy, a tym samym znacząco wpłynąć na komfort życia i codzienne funkcjonowanie. Szczególnie nieprzyjemne są dolegliwości związane z aurą migrenową, które w silnej postaci mogą objawiać się trudnościami w mowie, poważnymi zaburzeniami wzroku czy też innymi objawami neurologicznymi. W skrajnych przypadkach, szczególnie u osób obciążonych innymi schorzeniami i czynnikami ryzyka, może dojść nawet do udaru. Tak poważne komplikacje są jednak rzadkością. Mimo to w przypadku wystąpienia pierwszych objawów migreny z aurą, należy udać się do lekarza. Specjalista potwierdzi diagnozę i podpowie, jakimi metodami najlepiej sobie radzić z migreną, aby poprawić codzienne funkcjonowanie i nie narazić się na niebezpieczeństwo.

Migrena z aurą wzrokową

Migrena z aurą nazywana jest także migreną oczną. Wynika to z faktu, że zdecydowana większość typowych objawów ma związek z narządem wzroku. W przebiegu aury migrenowej obserwuje się zaburzenia widzenia różnego rodzaju. Może to być migotanie świateł, a także liczne rozbłyski w polu widzenia. Osoba cierpiąca na tę przypadłość może dostrzegać pulsujące kształty przed oczami. Oprócz tego pojawia się uczucie zmęczenia oczu, a nawet ich ból. Występuje również duża nadwrażliwość na światło.

Przyczyny migreny ocznej nie są do końca znane. Dość często pojawia się ona u predysponowanych osób w wyniku zbyt intensywnego wysiłku fizycznego. U kobiet migrena siatkówkowa może mieć związek ze zmianami hormonalnymi, o czym świadczy fakt, że często pojawia się wraz z nadejściem miesiączki.

Migrena z aurą – jak zapobiegać?

Choć coraz częściej dominuje teoria, że migrena ma podłoże genetyczne, mimo to istnieją pewne czynniki, które mogą ją wywoływać lub zaostrzać objawy. Warto zatem ich unikać, aby zminimalizować dolegliwości. Z tego powodu warto zadbać o zdrowy sen, ponieważ migrenie nie sprzyja ani jego niedobór, ani też nadmiar. Osoby mające tendencje do migren powinny również unikać intensywnego wysiłku fizycznego i sytuacji stresowych. Niekorzystne są dla nich także wahania ciśnienia, stosowanie głodówek oraz spożywanie niektórych produktów spożywczych, ponieważ niewłaściwa dieta jest szczególnym czynnikiem ryzyka. Niewskazane jest czerwone wino oraz słodycze. Osoby podatne na migrenę powinny również unikać ostrych przypraw oraz wysoko przetworzonej żywności i fast-foodów, a także tłustego mięsa i serów.

Unikanie wyzwalaczy i dbałość o odpowiednią, dobrze zbilansowaną dietę to bardzo ważne działanie w profilaktyce migreny. Oprócz tego warto stosować techniki relaksacyjne. Jako że migrena bardzo często ma związek ze stresem, warto stosować metody, które pozwolą zredukować jego poziom. Pomocna może być joga, medytacja, a także odpowiedni sposób oddychania.

Migrena z aurą – jak ją leczyć?

W leczeniu migreny skuteczne mogą być różne opcje. Ulgę w bólu może przynieść przebywanie w cichym i zaciemnionym pomieszczeniu oraz chłodzące okłady na czoło. Rekomendowane jest jednak stosowanie środków farmakologicznych. Doskonałym przykładem jest lek APAP Migrena.

APAP Migrena to specjalistyczny lek na migrenę, który działa już przy pierwszych objawach. Ponadto zatrzymuje ostry atak migreny i jej objawy w 30min.

Czytaj także: Domowe sposoby na migrenę

Jak przyjmować APAP Migrena? Przede wszystkim należy stosować się do zaleceń lekarza lub też informacji zawartych w ulotce. W przypadku wystąpienia objawów migreny należy przyjąć 2 tabletki leku popijając je szklanką wody. Jeśli mimo zastosowanych dawek ból nadal będzie się utrzymywał, można przyjąć kolejne 2 tabletki zachowując 4-6 godzinny odstęp między dawkami. Nie należy stosować leku APAP Migrena dłużej niż przez 3 dni w migrenie, chyba że lekarz zaleci inaczej.


Bibliografia

  • A. Prusiński, Niektóre nowe aspekty kliniczne bólów głowy, Polski Przegląd Neurologiczny, 2006, tom 2, nr 2.
  • Zakład Analiz Ekonomicznych i Systemowych NIZP-PZH, Społeczne znaczenie migreny z perspektywy zdrowia publicznego i systemu ochrony zdrowia, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny, 2019.
  • H. Wójcik-Drączkowska, M. Bilińska, W. Nyka, Migrena — rozpoznanie i leczenie, Forum Medycyny Rodzinnej 2007, tom 1, nr 2.
  • A. Stępień, Neurologia. Tom III, Medical Tribune, 2022.

APAP migrena, paracetamol 250 mg, kwas acetylosalicylowy 250 mg, kofeina 65 mg; tabletki powlekane. Wskazania do stosowania: doraźne leczenie bólu głowy i napadów migreny z aurą lub bez aury u dorosłych. Podmiot odpowiedzialny: US Pharmacia Sp. z o.o. ul. Ziębicka 40, 50-507 Wrocław.