APAP

Czym jest klasterowy ból głowy? Jak sobie z nim poradzić?

Kobieta, która trzyma się za skronie przez ból głowy

Ból głowy to nieprzyjemna dolegliwość, która może znacząco utrudnić codzienne funkcjonowanie. Poznaj domowe sposoby na migrenowy ból głowy.

Czym jest migrena?

Migrena to przewlekłe schorzenie, które zaliczane jest do samoistnych bólów głowy. To schorzenie neurologiczne, w wyniku którego pojawiają się tzw. napady migrenowe, czyli zmienne napady bólu głowy. Mogą one występować okazjonalnie, choć najczęściej mają charakter przewlekły. W tym przypadku są szczególnie uciążliwe, ponieważ dolegliwości występują przez przyjemniej piętnaście dni w miesiącu. I choć trudno dokładnie wskazać przyczynę choroby, liczne badania skłaniają się ku tezie, że ma ona podłoże genetyczne i wiąże się z nieprawidłowościami nerwowo-naczyniowymi. Na skutek błędnego działania komórek zlokalizowanych w pniu mózgu i obniżonego progu ich pobudliwości, wysyłają one nieprawidłowe sygnały, w wyniku których wokół naczyń mózgowych rozwija się stan zapalny, skutkujący pulsującym bólem głowy.

Migrena, która charakterystyczna jest przede wszystkim dla kobiet, polega na występowaniu napadów bólu głowy obejmującego najczęściej jedną stronę. Tętniący, silny ból umiejscowiony jest często za okiem, w skroni i czole, ale może też dotyczyć innych okolic lub całej głowy. Oprócz tego pacjentowi mogą towarzyszyć nudności, wymioty, światłowstręt, złe znoszenie hałasu i zapachów. Typowe jest również nasilanie bólu pod wpływem aktywności fizycznej.

Napady migreny pojawiają się z różną częstotliwością bez wyraźnej przyczyny. Istnieją jednak czynniki, które mogą je wywołać. Jest to stres, niewłaściwy reżim snu, głód, zła dieta, a także zmiany pogody.

Migrena najczęściej pojawia się przed 30. lub 35. rokiem życia, choć może także wystąpić znacznie wcześniej. W różnym nasileniu trwa przez całe życie, wpływając na jego dezorganizację. Pacjent cierpiący na jej przewlekłą postać może mieć problemy z codziennym funkcjonowaniem. Niekiedy ból jest tak silny, że wymaga leżenia w ciszy i spokoju, w zaciemnionym pokoju. Chorzy w takim stanie nie mogą pracować i wykonywać codziennych czynności. Wszystko to sprawia, że bardzo ważne jest znalezienie sposobów, które pomogą złagodzić ból i pozbyć się nieprzyjemnych objawów.

Czytaj także: Migrena z aurą – charakterystyka, objawy, leczenie

Szybki sposób na ból głowy

Istnieją liczne domowe sposoby, które mogą przynieść szybką ulgę w bólu głowy. Pomocny może okazać się zimny okład na skronie, który zredukuje dolegliwości poprzez zmniejszenie przewodnictwa nerwowego. Oprócz tego liczne zalety ma masaż punktów akupresury. Aby jednak wybrać odpowiedni punkt nacisku, trzeba dokładnie określić umiejscowienie bólu i w miarę możliwości poznać jego przyczyny. Przy migrenowym bólu głowy najlepiej działa jednoczesne uciskanie dwóch równorzędnych miejsc zlokalizowanych na nadgarstku. Pierwszy można łatwo wyznaczyć po przyłożeniu trzech ciasno złożonych palców środkowych drugiej ręki do linii zgięcia nadgarstka, natomiast drugi znajduje się z boku od tego punktu od strony kciuka. Kolejnym sposobem na migrenę jest stosowanie olejków eterycznych, takich jak mięta pieprzowa lub lawenda. Mogą być one używane zarówno do masażu, jak i inhalacji.

Osoby, które cierpią na migrenę powinny także zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Niedostateczna ilość wody może prowadzić do odwodnienia i nasilić ataki, dlatego też warto wypijać od 1,5 do 2 litrów płynów dziennie. Powinna to być przede wszystkim woda, choć można się także wspomóc herbatami owocowymi i ziołowymi.

Co pomaga na migrenowy ból głowy?

Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia ataków migrenowych, warto poznać czynniki, które mogą wywoływać lub zaostrzać objawy. Kluczową kwestią jest zdrowy sen. Osoba cierpiąca na migrenę powinna zadbać o jego jakość i długość. Niewskazany jest nie tylko za krótki, ale i za długi odpoczynek. Bardzo ważne jest także unikanie intensywnego wysiłku fizycznego, ponieważ ma on realne przełożenie na wystąpienie objawów, szczególnie u osób, które wcześniej nie prowadziły takiego trybu życia. Unikanie wyzwalaczy, do których należy m.in. stres, to także ważny czynnik w przebiegu migreny. Ostatnią kwestią, na jaką warto zwrócić uwagę jest zdrowa, zbilansowana dieta, która powinna obfitować w ryby, orzechy i warzywa, a także dostarczać odpowiednią ilość magnezu. Niewskazane jest czerwone wino oraz słodycze. Osoby podatne na migrenę powinny również unikać ostrych przypraw oraz wysoko przetworzonej żywności i fast-foodów, a także tłustego mięsa i serów.

Zioła na migrenę

Zioła od lat znane są ze swoich właściwości leczniczych i mogą skutecznie poradzić sobie również z migreną. Kluczem do sukcesu jest jednak dobór odpowiednich rodzajów i znajomość interakcji z przyjmowanymi lekami. Jeśli nie ma przeciwskazań, w migrenowym bólu głowy pomocny może być złocień maruny, którego użycie w dawce 0,2-0,6 mg rekomendowane jest nawet przez Światową Organizację zdrowia. Watro sięgnąć jednak po preparaty, które oparte są na standaryzowanych ekstraktach z tego surowca.

Aby zioła działały zgodnie z oczekiwaniami, należy zapoznać się z informacjami dotyczącymi sposobów parzenia i częstotliwości picia.

Leki na migrenę bez recepty

Na migrenę dostępne są również leki bez recepty. Wg najnowszych wytycznych Towarzystw Naukowych w przypadku pierwszych objawów lub ostrego napadu migreny w pierwszym kroku zalecane jest zastosowanie rekomendowanych leków z grupy NLPZ*, np. APAP MIGRENA. Lekarz lub farmaceuta może również zalecić tryptany. Niektóre z nich dostępne są również bez recepty.

APAP Migrena to lek zawierający trzy substancje czynne przeznaczony jest do doraźnego leczenia bólu głowy oraz napadów migreny z aurą lub bez aury u dorosłych. Paracetamol i kwas acetylosalicylowy zmniejszają ból i gorączkę, a kwas acetylosalicylowy dodatkowo działa przeciwzapalnie. Kofeina zwiększa natomiast działanie kwasu acetylosalicylowego i paracetamolu.

Jak przyjmować APAP Migrena? Przede wszystkim należy stosować się do zaleceń lekarza lub też informacji zawartych w ulotce. W przypadku wystąpienia objawów migreny należy przyjąć 2 tabletki leku popijając je szklanką wody. Jeśli mimo zastosowanych dawek ból nadal będzie się utrzymywał, można przyjąć kolejne 2 tabletki zachowując 4-6 godzinny odstęp między dawkami. Nie należy stosować leku APAP Migrena dłużej niż przez 3 dni w migrenie, chyba że lekarz zaleci inaczej.


Bibliografia

  • A. Prusiński, Niektóre nowe aspekty kliniczne bólów głowy, Polski Przegląd Neurologiczny, 2006, tom 2, nr 2.
  • Jacek J. Rożniecki, Adam Stępień, Izabela Domitrz, Leczenie migreny przewlekłej — zalecenia opracowane przez Grupę Ekspertów Polskiego Towarzystwa Bólów Głowy i Sekcji Badania Bólu Polskiego Towarzystwa Neurologicznego na podstawie międzynarodowych zaleceń i najnowszej literatury, Pol. Przegl. Neurol 2018;14(2):60-66.Studzińska-Sroka E, Znajdek-Awiżeń P, Bylka W. Badania nad działaniem przeciwmigrenowym złocienia maruny (Tanacetum parthenium(L.) Sch. Bip.) Wiadomości Lekarskie 2013, tom LXVI, nr 2, cz. II 189
  • K. Stopińska,I. Domitrz, Leczenie samoistnych bólów głowy w praktyce lekarza rodzinnego, https://www.termedia.pl/Leczenie-samoistnych-bolow-glowy-w-praktyce-lekarza-rodzinnego,98,38800,1,0.html
  • Studzińska-Sroka E, Znajdek-Awiżeń P, Bylka W. Badania nad działaniem przeciwmigrenowym złocienia maruny (Tanacetum parthenium(L.) Sch. Bip.) Wiadomości Lekarskie 2013, tom LXVI, nr 2, cz. II 189
  • Różniecki J.J., Stępień A., Domitrz, Leczenie migreny przewlekłej – zalecenia opracowane przez Grupę Ekspertów Polskiego Towarzystwa Bolów Głowy i Sekcji Badania Bólu Polskiego Towarzystwa Neurologicznego na podstawie międzynarodowych zaleceń i najnowszej literatury, Varia Medica, 2018, tom 2, nr 5, 402-408;

*) Różniecki J.J., Stępień A., Domitrz, Leczenie migreny przewlekłej – zalecenia opracowane przez Grupę Ekspertów Polskiego Towarzystwa Bolów Głowy i Sekcji Badania Bólu Polskiego Towarzystwa Neurologicznego na podstawie międzynarodowych zaleceń i najnowszej literatury, Varia Medica, 2018, tom 2, nr 5, 402-408 🡪 W leczeniu napadu migreny o nasileniu łagodnym i umiarkowanym lekami pierwszego wyboru są niesteroidowe leki NLPZ, natomiast w leczeniu napadów o natężeniu umiarkowanym i silnym – tryptany.

APAP migrena, paracetamol 250 mg, kwas acetylosalicylowy 250 mg, kofeina 65 mg; tabletki powlekane. Wskazania do stosowania: doraźne leczenie bólu głowy i napadów migreny z aurą lub bez aury u dorosłych. Podmiot odpowiedzialny: US Pharmacia Sp. z o.o. ul. Ziębicka 40, 50-507 Wrocław.